آموزش تعویض موتور کوادکوپتر

موتور کوادکوپتر

موتور ضعیف و یا آسیب‌دیده یک کوادکوپتر می‌تواند دلهره‌آورترین موضوع برای صاحب آن باشد!
ما در این آموزش به جایگزین کردن موتور در کوادکوپترها می‌پردازیم. اما دقت داشته باشید که این روند تنها برای کوادکوپترهایی جوابگو خواهد بود که از موتورهای کرولس  بهره می‌برند.

برای انجام این کار شما به ابزاری و قطعاتی نیاز خواهید داشت، البته موتور جدید نیز یکی از اصلی‌ترین نیازها در این کار است.

ابزار مورد نیاز

 • هویه
 • لحیم
 • پیچ‌گوشتی میکرو
 • پنس
 • سیم‌چین
 • چاقو قلمی

گام اول: باز کردن بدنه

قبل از شروع، توجه داشتید باشید که جهش چرخش پروانه‌ها چگونه است! (در جهت عقربه‌های ساعت و یا خلاف آن) سپس با برداشتن باتری و ملخ کوادکوپتر کار خودتان را شروع کنید. وسایل به‌کاررفته درون کوادکوپتر را معمولاً می‌توانید با دست‌بردارید ولی اگر فضای درون آن بسیار تنگ و فشرده است، گزینه مطلوب‌تر استفاده از یک وسیله سر تیز مانند پنس می‌باشد.
بعد از باتری و پروانه‌ها نوبت به پیچ‌های کوادکوپتر می‌رسد. آن‌ها به‌آرامی و طمأنینه بردارید.

گام دوم: جداکردن موتور آسیب‌دیده کوادکوپتر

در کوادکوپترهایی که چرخش پره‌هایشان همگام با چرخش ساعت است (سیم‌های قرمز و آبی استفاده) و در کوادکوپترهایی که خلاف آن می‌چرخند ( سیم‌های سیاه‌وسفید)- همان‌طور که می‌توانید در عکس زیر مشاهده کنید، موتور به بخش اصلی توسط دو سیم متصل است. به رنگ سیم‌ها توجه داشته باشید. بسته به نوع چرخش کوادکوپتر شما خلاف و یا همگام با عقربه‌های ساعت، سیم‌های اصلی در آن متفاوت خواهند بود.

با استفاده از هویه و دقت بالا، دو سیم را از بخش اصلی جدا کنید. برای این کار کافی است با استفاده از هویه کمی بخش اتصال سیم‌ها را داغ کنید. البته توجه داشته باشید که بعد با استفاده از لحیم می‌توانید همین قسمت را به کوادکوپتر بچسبانید و آن را محکم کنید.

در استفاده از هویه داغ بسیار هشیار باشید! چراکه اکثر بخش‌های کوادکوپترها از پلاستیک ساخته‌شده است و یک اتصال کوچک هویه با هر بخشی می‌توانید به‌کلی کوادکوپترشما را از کار بیندازد کند.

گام سوم: نصب موتور جدید

پس از قطع کردن سیم‌ها همه‌چیز برای جای گذاری موتور جدید فراهم است. شما می‌توانید از موتور آسیب‌دیده به‌عنوان یک مرجع استفاده کنید و طبق آن موتور جدید را جا بذارید.
با استفاده از وسایل موردنیاز مانند چاقو و یا سیم‌چین حداقل ۲میلی‌متر از قسمت عایق نوک هر سیم را از آن جدا کنید. البته این کار نیاز به مهارت صبوری دارد چراکه سیم‌ها بسیار نازک هستند و از بین بردن عایق به مقدار زیاد و یا کم مشکلاتی را در پی خواهد داشت.

پس از جابه‌جایی موتورها زمان اتصال سیم‌ها فرا خواهد رسید. با استفاده از لحیم‌کاری و با توجه به موتور قبلی (از آن به‌عنوان مرجع استفاده کنید) می‌توانید به‌راحتی سیم‌ها را در جای دقیق خود وصل کنید. هر ۲ سیم قرمز و آبی باید در مکان مناسب خود قرار گیرند.

مطمئن شوید که ۲میلی‌متر از سیم بدون پوشش را به‌صورت کامل پوشانده‌اید و اتصال امن برقرار خواهد شد. اگر در این کار خلأ ایجاد شود می‌تواند به‌راحتی در طول پرواز قطع اتصال را در پیش روی داشته باشد.

گام چهارم: بررسی موتور جدید

اگر شما موتور جدید کوادکوپتر را با توجه به کد رنگ مناسبش نصب‌کرده‌اید، اکنون پروانه‌ها باید در مسیر مناسب بچرخند. اگر پروانه‌ها در مسیر خلاف بچرخند هیچ جای نگرانی نیست، برای درست کردن این وضعیت کافی است یک مبادله کوچک بین سیم‌ها ایجاد کنید. یعنی سیم آبی و قرمز را جابه‌جا متصل نمایید. رنگ سیم‌ها تنها برای راحت‌تر شدن فرایند کار متفاوت است وگرنه اتصال دقیق برای سیم قرمز و یا سیم آبی وجود ندارد. و لازم نیست به آن پایبند باشید.
درواقع چیزی که مشخص است. مبادله سیم هنگامی است که پروانه‌ها اشتباه می‌چرخند و فرقی‌ام ندارد که شما از سیم‌های آبی و قرمز استفاده می‌کنید یا سیاه‌وسفید، هنگامی‌که پروانه بد چرخید شما باید یک مبادله کوچک انجام دهید.

گام پنجم: کوادکوپتر شما دوباره راه می‌افتد

با استفاده درست از موتور جدید، شما می‌توانید به‌راحتی کوادکوپتر خود را راه بیندازید. کوادکوپترها فضای داخلی بسیار تنگ و فشرده‌ای دارند! پس در جاگذاری و ایجاد تغییرات در آن حواستان را جمع کنید. اتصال اشتباه و یا ناقص سیم‌ها می‌تواند کل کار شمارا خراب کند، بدون اینکه نتیجه مطلوبی به شما ارائه دهد.

درنهایت یک ایمن‌سازی کوچک نیاز است.اگر شما هنگام وصل کردن قطعات بدنه‌ ی کوادکوپتر به هم احساس مقاومت کردید، احتمالاً زیر آن‌یک برآمدگی وجود دارد که براثر جاگذاری بدون دقت شما ایجادشده است. اگر با این شرایط مواجه شدید کافی است دقت کنید و از تمام جاهای موجود درون کوادکوپتر نهایت استفاده را ببرید. یعنی قطعات ره به‌صورت فشرده به هم وصل نمایید.

با خرید کوادکوپتر سایما از ایران سایما و یا هر فروشگاه دیگری ، نگرانی خرابی کوادکوپتر خود نباشید ، ما با تامین قطعات و آموزش های لازم در کنار شما هستیم .

ویدیو تعویض موتور کوادکوپتر X5C سایما

پیشنهاد می کنیم قبل از باز کردن کوادکوپتر حتما این ویدیو را نیز ببینید :

دیدگاه‌ها ۳۱

*
*

  احسان پاسخ

  من کواد کوپترم خراب شده اسمشمSYRICبردم مشهد درست کنن گفتن دیگه درست نمیشه دو تا موتورش سوخته و باتریش باد کرده و گفتن چون بدنش قبلا بازش کردین تعادل نداره دیگه گفتم پیشنهادی ندارین

   پشتیبان سایت پاسخ

   والا قطعات مدلهای متفرقه خیلی سخت گیر میاد

  ممد پاسخ

  سلام من میخواستم بدونم اینا حدودا چند دقیقه کار میکنن

   پشتیبان سایت پاسخ

   بستگی به مدل ولی حدودا 10 تا 12 دقیقه

  محمد پاسخ

  سلام.میشه بدنه کوادکوپتر رو با بدنه کوادکوپتر مدل دیگه عوض کرد؟

   پشتیبان سایت پاسخ

   بستگی به وزن بدنه داره
   از نظر فنی مشکلی نیست مگر اینکه وزن بدنه زیاد باشه